Lut 08, 2016 49143razy

Jak zrobić maść propolisową? Maść z alkoholem i maść naturalna

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Słów kilka o propolisie

Słów kilka o propolisie już pisałem, lecz dla przypomnienia powiem, że propolis służy pszczołom do zabezpieczania wnętrza ula. Pszczoły używają w go w celach naprawczych np: uszczelniają nim wszelkie szczeliny, jak np: miejsca gdzie łączą się korpusy w ulach wielokorpusowych. Ale jedną z najbardziej istotnych funkcji jaką pełni propolis w ulu, są jego funkcje antyseptyczne czyli zabezpieczające całe środowisko w ulu przed rozwojem jakichkolwiek grzybów, drobnoustrojów i wirusów. W kłodach, czyli w ulach z pnia drzewa, pszczoły używają go do przytwierdzania plastrów woskowych do ścian kłody. Kitem pszczoły polerują i dezynfekują wnętrza komórek w plastrach przed złożeniem nowych jaj.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zajrzyj do artykułu: Propolis i jego pochodzenie.

 

 

Przygotowanie maści na bazie czystego propolisu, bez dodatku alkoholu.

Przygotowywanie maści na bazie czystego propolisu jest bardzo prostą sprawą, lecz wymaga poczynienia pewnych przygotowań. Do przygotowania maści będziemy oczywiście potrzebowali propolisu, wazeliny kosmetycznej (koniecznie z atestem), wysokiego pojemnika, słoik dobrze się sprawdzi i garnka z wodą.

Gotowi? No to robimy naszą maść.

Do słoika wkładamy wazelinę kosmetyczną i pokruszony propolis. Najlepiej go wcześniej zmrozić, będzie się lepiej kruszył. Słoik wkładamy do garnka z gorącą wodą i mieszając wazelinę z propolisem. W tzw. kąpieli wodnej nasza wazelina się rozpuści a my mieszając to wszystko razem uzyskujemy maść. Niektórzy tak przygotowaną maść, jeszcze przecierają, uzyskując wolną od większych zbędnych zanieczyszczeń maść, może ona zawierać bowiem odnóża pszczół lub skrawki drewna, pozostałe z pozyskiwania propolisu.

 

Ciekawostka - Kąpiel wodna

Kąpiel wodna bardzo często używana do podgrzewania, destylacji i gotowania. W języku angielskim kąpiel wodna nazywana jest Water Bath, lecz mi do gustu przypadłą bardziej włoska nazwa Bagnomaria.

 

NOWY PRZEPIS NA WYKONANIE MAŚCI BEZ ALKOHOLU. AKTUALIZACJA 21-12-2016

Po nabraniu doświadczenie w tym roku przy robieniu maści postanowiłem dodać tutaj kolejną aktualizację i nie pisać osobnego artykułu. Ale do rzeczy.

Maść jaką wykonamy nie będzie miała w sobie alkoholu, ale będzie wykonana z nalewki propolisowej. No więc wykonujemy nalewkę z której pozyskamy ekstrakt propolisowy. Jest to dość czasochłonne, ale po studiach wielu książek dochodzę do wniosku, że na wszelkiego rodzaju choroby skórne i lecznicze zabiegi (np: pooperacyjne), leczone są maściami o zawartości około 10% -15% propolisu. No to lecimy:

Dodajemy propolis, do spirytusu zmieszanego z wodą (proporcje 500 g spirytusu i 150 wody). Zostawiamy to na około 2-3 tygodnie w ciemnym miejscu i codziennie mocno mieszamy, potrząsając słoikiem. Następnie zlewamy naszą nalewkę znad osadu który powstał na dole (Zdjęcie poniżej)

Osad z propolisu na dnie słoika. Pozostałość po odlaniu nalewki
Osad propolisowy

Jak widzicie powstaje z nam nalewka o ciemno brązowej barwie. Następne co robimy to szukamy dla siebie głębokiej, ale szerokiej miski. Moje jak widzicie jest metalowa, ponieważ lepiej będzie przewodzić ciepło i proces będzie trwał krócej. Aha i przeznaczcie tą miskę już tylko do tej funkcji. Nie użyjecie jej do niczego innego. Także Panowie sorry, ale podebranie żonie stalowej miski z kuchni będzie skutkować brakiem Niedzielnego obiadu i waszą wizytą w sklepie w celu odkupienia nowej miski. Tak to wyglądało u mnie.

Nalewka propolisowa gotowa do odparowania

Następnie będzie nam potrzebny garnek W nim musimy zagotować wodę. Po zagotowaniu, wodę przelewamy do szerokiej miski do której następnie wkładamy naszą mniejszą miskę z nalewką. I tu cała przyjemność. Musimy odparować cały alkohol z tej nalewki, żeby wydobyć właściwy ekstrakt. Na zdjęciach poniżej zobaczycie go w postaci ciemno brązowego osadu na dnie miski. Żeby nie stać ciągle "przy garach" ja wlewałem wodę do miski, umieszczałem w niej drugą miskę i szedłem robić coś innego. Proces takiego odparowywania trwa długo. W moim przypadku do całkowitego odparowania i bez pośpiechu zajęło to około tygodnia czasu. Zdziwicie jak mało zostanie wam tej esencji na dnie.

Tworzenie maści propolisowej bez alkoholu - wersja ulepszona

Jak już zostanie wam na dnie miski esencja, to najlepszym sposobem na połączenie jej z bazą, będzie delikatne jej podgrzanie. Robimy to tak samo jak wcześniej. Następnie do tej miski dodajemy bazę naszej maści. Ja zaczynałem od Wazeliny kosmetycznej. Wydaje mi się ona bardziej tłusta i gorzej pachnie, ale dobierzesz to wg swojego uznania. Ja w pierwszej wersji robiłem maści na bazie wazeliny, jednak szukam alternatywy dla niej, ponieważ produkt ropopochodny nie brzmi dla mnie przekonująco. 

No i jest jeszcze kwestia przełożenia tego do słoika, pojemnika. Radzę nie podgrzewać maści połączonej z ekstraktem. Poddana zbyt wysokiej obróbce termicznej rozwarstwi się. W wazelinie pojawią się kropki propolisu, a maść straci swoją barwę. Najlepiej, po połączeniu jest ja wycisnąć do słoika. Jak to zrobić? Jak użyłem woreczków strunowych z obciętym rogiem. Trochę się namęczyłem, ale się udało zachować zarówno kolor i jakość.

Koniecznie zostawcie komentarz pod artykułem, żebym wiedział jakie są wasze uwagi i pytania.

 

Przygotowanie maści propolisowej na bazie ekstraktu alkoholowego.

Przygotowanie takiej maści na bazie ekstraktu z propolisu jest trochę bardziej czasochłonne i wymaga większych nakładów finansowych. Oto składniki potrzebne nam do przygotowania tej maści.

Ekstrakt propolisowy 70% alkoholu - uzyskujemy go mieszając 500 ml spirytusu i 150 ml wody. Do tak stworzonego ekstraktu dodajemy 50 g propolisu. Tak stworzony ekstrakt pozostawiamy na około 3 tygodnie, codziennie mieszając. Po upływie tego czasu zlewamy ekstrakt znad osadu propolisowego który utworzył się na dnie naczynia.

Pozostała część tworzenia maści jest taka sama jak w pierwszym przepisie. Czyli podgrzewamy wazelinę w kąpieli wodnej i dodajemy do niej ekstrakt propolisowy. Pamiętajmy jednak, możemy dodać jedynie około 30 % ekstraktu, ponieważ wazelina tylko tyle przyjmie i zacznie się ważyć.

 

Inne sposoby przygotowania maści podane przez pszczelarzy w grupach pszczelarskich na Facebooku.

Oto przepis Pana Tomasza Kopanii - Proponuję jeszcze inny sposób wyrobu maści propolisowej.Jest on znacznie prostszy i bardziej efektywny.50 g propolisu rozpuszczam w 30-40g.spirytusu 70%.Taką miksturę trzymam 3-5 dni,aby częściowo sie rozpuściła i zmiękła.Następnie w kąpieli wodnej rozpuszczam wazelinę/najlepiej żółtą/i mieszajac doprowadzam do jednolitej konsystencji.Odstawiam do częściowego schłodzenia,co jakiś czas mieszając.Gdy maść ma jednolitą barwę ,a jest jeszcze dość płynna rozlewam do pudełeczek.

Oto przepis od Pana Stanisława Pastusiaka -  Smalec + propolis podgrzać do stanu ciekłego po ostudzeniu przełożyć do ciemnego opakowania po kremie.

Oto przepis od Pani Doroty Stańczak - 250g wazeliny, 28g propolisu 35g wosku. Wszystko razem rozpuścić w kąpieli wodnej przecedzić i gotowe.

Po co mi ta maść, czyli na co i do czego stosujemy maści propolisowe?

 • Propolis ma bardzo wiele zastosowań, lecz musimy również pamiętać, że możemy mieć uczulenie na propolis.
 • Propolis ma korzystne działanie na układ oddechowy. Wykorzystywany jest on w profilaktyce grypy i przeziębień, przyspiesza powrót do zdrowia i zwiększa odporność organizmu. Kit pszczeli skutecznie wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego.
 • Ma on zastosowanie w leczeniu chorób układu pokarmowego. Stosuje się go także w przypadku problemów stomatologicznych: w zapaleniu jamy ustnej, nadżerek, pleśniawek, aft i zapaleń dziąseł oraz paradontozy.
 • Roztwór propolisu ma uznane miejsce w terapii wielu dermatoz ze względu na swoje działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Propolis regeneruje tkankę, przyspiesza gojenie ran, uszkodzeń skóry oraz błon śluzowych, a także zapobiega zakażeniom.
 • Kit pszczeli ma również korzystne działanie w przypadku odmrożeń, oparzeń, owrzodzeń i odleżyn.
 • Propolis ma także zastosowanie w chirurgii. Może być stosowany wspomagająco po interwencjach chirurgicznych, szczególnie w przypadku trudno gojących się ran pooperacyjnych.
 • Propolis jest niezastąpiony w terapii schorzeń ginekologicznych. Do jego cennych właściwości należy działanie na pierwotniaki Trichomonas vaginalis, wywołujące zakażenia błon śluzowych pochwy i szyjki macicy.
 • Korzystne działanie kitu pszczelego wykazano także w leczeniu żylakowych owrzodzeń podudzi, a także w niektórych schorzeniach proktologicznych, jak hemoroidy czy szczeliny odbytu.
 • Propolis ma także działanie przeciwzapalne. Wspomaga leczenie pęcherza i cewki moczowej oraz żołądka, jelit i dwunastnicy.

Informację o właściwościach leczniczych pochodzą z portalu www.onet.pl i nie były poprzedzanie przeze mnie badaniami.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Ostatnio zmieniany sobota, 31 grudzień 2016 17:23

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

8 komentarzy

 • Link do komentarza Ewa poniedziałek, 06 maj 2019 07:37 napisane przez Ewa

  Czy zamiast wazeliny można użyć czystego cholesterolu? Używany jest do wyrobu leków w aptece. Stosuje go na problemy skórne, jest tłusty o stalej konsystencji.

 • Link do komentarza Melisa czwartek, 22 listopad 2018 13:04 napisane przez Melisa

  rodzic czy jesteś w stanie zdobyć dokladny przepis na ta maść?

 • Link do komentarza dimitris (Grecja) piątek, 06 kwiecień 2018 05:26 napisane przez dimitris (Grecja)

  do komentarza "propolisu nie wolno podgrzewać" - podgrzeważ składniki maści (wosk, oliwa) i to do 60-70 stopni (topnienie wosku). Gdy wosk jest na granicy ponownego scalania się, dodajesz propolis. Działa !

 • Link do komentarza dimitris piątek, 06 kwiecień 2018 05:22 napisane przez dimitris

  Mam zastrzeżenia co do wazeliny. Sztuczne "świństwo". Czemu nie wosk, rozcieńczony na ciepło oliwą z oliwek (zieloną ! zieloną tylko ! - dopiero wtedy jest jakaś szansa, że jest to oliwa faktycznie z pierwszego tłoczenia. Te żółte są z ostatniego tłoczenia na gorąco i to z nasion - pestek).

 • Link do komentarza rodzic środa, 28 marzec 2018 20:56 napisane przez rodzic

  To ja może opiszę tutaj swoją historię z maścią z kitu pszczelego. Teraz mam 36 lat jako dziecko ok 2-3 letnie wylałem na siebie barszcz podczas niedzielnego obiadu. Oparzyłem całą lewą stronę tułowia lewe udo i penisa. Rodzice zawieźli mnie do szpitala i tam nałożyli opatrunki. Podczas zmiany opatrunków skóra schodziła razem z nimi a ja wrzeszczałem będąc dosłownie obdzierany ze skóry. Mamie ktoś polecił jakąś kobietę co potrafi zrobić maść z kitu pszczelego. Na drugi dzień mam już była zaopatrzona w tą maść i zaczęła mnie smarować. Podobno z dnia na dzień widać było jak oparzenia się goją. Wszystko się pięknie zagoiło i nie mam ani jednej blizny po tamtym wydarzeniu. Na pewno wielu w to nie uwierzy, ale nie o to chodzi. Nie mam zamiaru nic tutaj sprzedawać, tylko proponuję młodym rodzicom zrobić taką maść na wszelki wypadek. Na mnie zadziałało i sam teraz też będę zaopatrzony w taką maść.

 • Link do komentarza kryst sobota, 24 marzec 2018 20:21 napisane przez kryst

  Ale przecież we wszystkich przepisach na maść propolisową jest podane, że podgrzewamy wyciąg z propolisu (w alkoholu oczywiście) aż wyparuje i zostanie gęsty osad... no to jak nie wolno podgrzewać propolisu, skoro te maści rzekomo działają..

 • Link do komentarza Lagnapis czwartek, 12 maj 2016 20:19 napisane przez Lagnapis

  Antek dzięki za uwagę. Też bardziej mi pasuję opcja ze "wodą ognistą" :D

 • Link do komentarza Antek wtorek, 19 kwiecień 2016 11:07 napisane przez Antek

  propolisu nie wolno podgrzewać ponieważ podgrzewając niszczy się jego wartość , także coś mi ten przepis na zrobienie maści śmierdzi

Edukacyjne Warsztaty pszczelarskie dla Dzieci i młodzieży

Dopasowny plan zajęć

Dzięki projektowi edukacyjnemu i doświadczeniu zebranym podczas zajęć które już się odbyły, stworzyliśmy nasz autorski plan warsztatów, który robi wrażenie na dzieciach, które słuchają z zapartym tchem.

To nasza pasja!

Dla nas prowadzenie warsztatów to pasja i walka o nasze pszczoły! Całkowity dochód z warsztatów przeznaczony jest na opiekę nad naszymi pszczołami i zakup nowych materiałów edukacyjnych dla dzieci o pszczołach.

Spotkania z pszczołami 

Podczas naszych warsztatów dzieci mają wyjątkową okazję nie tylko posłuchać o niesamowitym życiu pszczół, ale również zgłębić obserwacje pod mikroskopem, czy zobaczyć pszczoły na żywo! Tak jest! Przyjeżdżamy z pszczołami!

Zapytaj o termin!

Ponieważ Lato jest dość krótkie a my mamy ograniczony czas na wyjazdy z pszczołami, to radzimy jak najszybciej wysłać zapytanie o termin. Nie czekaj na ostatnią chwilę, bo wiemy z doświadczenia że to marne rozwiązanie. Pisz na adres :warsztaty@slezanskiemiody.pl

Edukacja
Lekcja o pszczołach dla dorosłych - Wrocław 2019

Warsztaty pszczelarskie dla dorosłych - Wrocław 2019 Mega klimat z super ekipą!

Read more
Mali pszczelarze z Walimia

WALIM 16.05.2019 Warsztaty pszczelarskie małych pszczelarzy z Walimia Explore more 01 Walim 

Read more
Warsztaty pszczelarskie dla dzieci w Szczawnie Zdrój

Warsztaty w Szczawnie Zdrój Pierwszymi warsztatami jakie mieliśmy okazję przeprowadzić w tym roku był warsztaty na Jarmarku Wielkanocnym w

Read more
Bzykająca przyczepka edukuje 2.0 - Podsumowanie

Bzykająca przyczepka edukuje 2.0 - Podsumowanie   Co z tym projektem? Czemu się nie udał? Jest to jedno z pytań które zadaje sobie

Read more
Bzykająca przyczepka - edukuje 2.0

Witaj ponownie. Skoro  trafiłeś tutaj, to oznacza, że możemy się już znać. Jest to nasza 3 zbiórka na portalu "Polak

Read more
VIII Warsztaty "Bzykająca przyczepka edukuje" - X Festiwal rzemiosł

VIII Warsztaty "Bzykająca przyczepka edukuje" - X Festiwal Rzemiosł i produktu lokalnego - Sobótka 18.12.2016 Już trzeci raz mieliśmy okazję zawitać

Read more
VI warsztaty pszczelarskie - Dożynki w Strzelcach 28.08.2016

IV warsztaty pszczelarskie w ramach projektu - "Bzykająca przyczepka Edukuje" - Dożynki Strzelce 28 sierpnia 2016 Dawno dawno temu w odległej

Read more
Bzykająca przyczepka edukuje - V warsztaty pszczelarskie dla dzieci

Bzykająca przyczepka edukuje - V warsztaty pszczelarskie dla dzieci Piąte już warsztaty pszczelarskie dla dzieci, w ramach akcji "Bzykająca przyczepka edukuje"

Read more
IV warsztaty pszczelarskie dla dzieci - czyli Bzykająca przyczepka edukuje w Zielonym Wzgórzu

IV warsztaty pszczelarskie dla dzieci - czyli Bzykająca przyczepka edukuje w Zielonym Wzgórzu Kolejne warsztaty pszczelarskie które miałem zaszczyt poprowadzić dla

Read more

NASZĄ MISJĄ JEST EDUKACJA I OCHRONA ZAPYLACZY

Template by JoomlaShine