Jak zacząć przygodę z pszczołami i czy dasz radę?

Lut 04, 2018 396razy
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Wprowadzenie

Po co Ci wogóle pszczoły? Zastanawiałeś się nad tym dłużej? Chodzi Ci o to by zarobić dodatkowy pieniążek, czy po prostu chciałbyś swój miód na własny użytek? Niezależnie od odpowiedzi jaką udzielisz szczerze ZACHĘCAM cię żebyś spróbował! Musisz jednak wiedzieć że mimo tego że pszczoły, są fantastyczne pod każdym względem, to opieka na nimi to ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Jeśli więc nie masz czasu, szybko się nudzisz, wolisz obejrzeć nudny serial zamiast poczytać o pszczołach, to odpuść sobie, bo stracisz czas, kasę, zrobisz krzywdę pszczołom i nic z tego nie będzie.
Poniżej postaram się przekazać Wam to czym Ja bym się kierował zakładając swoją pasiekę po 5 latach opieki nad pszczołami. Będę się opierał na swoim doświadczeniu, chociaż pewnie wielu doświadczonych pszczelarzy dodało by coś od siebie.
Jak już pisałem pszczoły są fantastyczne i możecie się w nich zakochać. Może dojść do sytuacji że gdy będziecie wchodzić do swoim pasiek, podchodzić do swoich uli, zniknie cały świat elektroniki a pozostaniecie tylko Ty, twoje ule i zapach miodu, propolisu i słodki dźwięk pszczół wydobywający się z uli. Jednym słowem: Raj.

Sprawy ważne, czyli co warto przemyśleć na początku drogi

Zaczynając swoją przygodę z pszczołami, zawsze, no może prawie zawsze, zaczynamy z zerem. Zerową wiedzą o pszczołach, zerową wiedza o ulach, zerowym pojęciu o bazie pożytkowej dla pszczół, brakiem sprzętu do przeglądów pszczół, brakiem pracowni pszczelarskiej i sprzętu niezbędnego do pozyskania miodu. Fakt ten już na początku może zniechęcić WIELU do odpuszczenia sobie pszczół. Jeśli jednak przejdziemy przez tę barierę to okaże się że może być fajnie, chociaż wcale nie musi. Przykro mi takie są fakty, natura czasem robi psikusy i czasami miód jest w małych ilościach lub nie ma go wcale. Jest parę pytań na które musimy sobie odpowiedzieć przez rozpoczęciem naszej fantastycznej przygody. Gotowi? No to lecim na Szczecin.

 • Czy masz zdrowie do pszczół, czyli niezbędne badania i zasady bezpieczeństwa o których musisz wiedzieć
 • Jaki rodzaj ula wybrać i z czego powinien być zbudowany?
 • Czy pasieka na której będą pszczoły, będzie stacjonarna czy będzie jeździła?
 • Pozytki pszczele czyli co nasze pszczoły mają"do jedzenia" w naszej okolicy?
 • Pszczelarskie "Must Have" czyli czego będę uzywał do pracy na pasiece
 • Niezbędny sprzęt do pracy w pracowni, czyli w co będę musiał zainwestować?
 • Ile juz wiesz o pszczołach? 
 • Skąd czerpać wiedzę o pszczołach? 

Poniżej postaram się opisać jak najlepiej jak się da te punkty, chociaż jestem pewny że o czymś mogłem zapomnieć, zresztą są całe książki o tym jak prawidłowo urządzić pasiekę.

Zdrowie a pszczoły, czyli jak się przygotować i co warto wiedzieć idąc do pasieki.

Dlaczego piszę o tym na samym początku? Bo bez tego nic nie zrobicie. Jeśli nie macie zdrowia to zapomnijcie o pszczołach. Co mam na myśli? Badania alergologiczne. Niesamowicie ważna rzecze. Ja na początku swojej drogi pierwsze co zrobiłem to właśnie te badania. Zrobiłem je jeszcze zanim miałem okazję przeglądać swoją pierwszą rodzinę.
Po prostu moi drodzy wsiadacie do samochodu, autobusu, helikoptera czy metra, jedziecie do lekarza i zapisujecie siebie i ewentualnie waszych pomocników na badania alergologiczne z krwi. Teraz uwaga prosicie o badanie na jad pszczoły i osy. Dlaczego tak? Bo są to dwa zupełnie inne jady i działają inaczej.
Koszt takich badań to około 150 - 200 zł
Kolejną rzeczą jaką musicie jeszcze wiedzieć to że jeśli już będziecie mieli pszczoły to zawsze warto mieć przy sobie strzykawkę z adrenaliną, bo nigdy nie wiadomo kiedy może pojawić się alergia. To samo tyczy się wizyt w pasiekach na początku roku. Jeśli zaczyna się wiosna i idziecie do pszczół to strzykawka też Wam się przyda, bo nie wiadomo czy zimą nie nabyliście alergii.
Warto jeszcze powiedzieć że istnieje szereg pszczelarzy, którzy pomimo silnej alergii na jad pszczeli, trzymają pszczoły. Można przecież się odczulać, trzymać łagodnie pszczoły i mieć strzykawkę pod ręką.
ZADANIE: Zrób sobie badania alergologiczne, jak najszybciej! Już masz? Super, to lecimy dalej!

Jak planujesz się rozwijać?

Jak już zrobisz badania i wiesz że możesz mieć pszczoły, wtedy dochodzisz do kolejnego pytania. Przynajmniej tak powinno być w mojej ocenie.
Ile chcesz mieć uli i po co Ci one? Nie za rok, ale za 5 lat! Serio
Jeśli chcesz mieć 5 rodzin/uli to super czekają cię trochę mniejsze koszty związane z zakupem 5 uli i sprzętu. Spokojnie średnie ceny podam później. Oczywiście fajnie by było jakby twoje rodziny stały w miejscu gdzie nie będą przeszkadzały sąsiadom. Możesz posadzić również coś na pożytek dla pszczół. Chociaż będzie to raczej pożytek rozwojowy niż towarowy.
Jeśli natomiast wiesz że chcesz mieć około 50 uli to będziesz musiał sobie to wszystko mądrze poukładać, bo potem będzie prościej rozwijać pasiekę. Oczywiście koszty prowadzenia 50 uli są większe przynajmniej na początku, ale również zbiory miodu są większe.
ZADANIE: Zapisz sobie co chcesz, pasiekę przydomową czy pasiekę wędrowną, która zajmuje się produkcją miodu na większą skalę. Masz już to? Jeszcze nie zapisałeś? Na co czekasz, czekam na Ciebie w kolejnym dziale.

Rodzaje ula ...

czyli co wybrać i co jest dla kogo i z czego powinny być zbudowane.

Decyzja o wyborze odpowiedniego rodzaju ula to jedna z najważniejszych decyzji jaką musicie podjąć przy rozpoczynaniu pracy z pszczołami. Ilość model, konfiguracji jaka jest dostępna na rynku polskim i zagranicznym jest ogromna. Praktycznie każdy kraj ma jakiś swój model ula który jest przez nich używany, lecz i są takie które są dostępne i rozpowszechnione na całym świecie.
Wg. mnie i mojego doświadczenia jedynymi ulami, które się ostaną będą ule wielokorpusowe, czyli takie których konfigurację możemy zwiększać bez ograniczeń, chodzi mi tutaj o dodawanie kolejnych korpusów do miodni czy rodni. Mamy jeszcze w Polsce (zwłaszcza na wschodzie naszego kraju) sporo uli warszawskich, warszawskich poszerzanych, wielkopolskich leżaków, które były bardzo dobrymi ulami w pewnych warunkach, lecz wg. mnie będą one powoli zanikały. Oczywiście to moja opinia i nie musicie się z nią zgadzać.
Wiem że jeśli dziś zaczynałbym od zera i miał dzisiejszą wiedzę moja opcja wyboru ula raczej byłaby delikatnie skorygowana, lecz nadal obstawałbym za rozwiązaniem ...

....tylko jeden rodzaj ula ...

czyli pasieka ustawiona na ulach tego samego typu. Dlaczego to ważne? Bo nie zakopiecie się w różnych rodzajach ramek w pracowni i bez problemu będziecie mogli zestawiać je ze sobą. Mój wybór na początku padł na ul Wielkopolski w konfiguracji 2 koprusy + 1 półnadstawka, następnie nastąpiła korekta (nie wiem czy słuszna bo jest więcej pracy) na konfigurację 1 korpus gniazdowy + półnadstawki.
Obecnie myślę nad przejściem na typ ula Wielkopolskiego z ramka 18 cm, co pozwoliłoby na wyeliminowanie różnego typu ramek, zestawienie rodni na 2 korpusach dałoby matce większą szansę na czerwienie, co przełożyłoby się na zbiory.
Ule różnią się zazwyczaj od siebie wymiarami ramek na których gospodarujemy. Jedne są szerokie i niskie (dadant 1/2) drugie są trochę węższe i wyższe (gniazdowa Wielkopolskie) a jeszcze inne są wysokie i wąskie (warszawskie).
Oczywiście na wybór ula mają jeszcze wpływ takie czynniki jak ilość pożytków w naszej okolicy i to czy będziemy przewozić nasze ule gdzieś dalej
ZADANIE -Samemu znajdź jakie wymiary mają takie ule jak Wielkopolski, Dadant, Warszawski. Zwróć uwagę na to ja różni się ich powierzchnia.

Ule drewniane ocieplane

Ule drewniane ocieplane

To najbardziej popularny ul w Polsce. Z zewnątrz zazwyczaj wykonany z boazeri, środek ocieplany jest styropianem lub wełną mineralną (zależy od producenta) a wnętrze ula również wykonane jest z drewna.

Zaleta uli drewnianych

Ule drewniane mają tą zaletę że są zbudowane z naturalnego składnika jakim jest drewno. Dodatkowo ule drewniane bardzo dobrze oddychają i są bardzo wytrzymałe. Idealne przeprowadza się w nich zabiegi czyszczenia i dezysfekcji. Są dużo bardziej odporne na warunki atmosfertyczne a odpowiednio konserwowane wytrzymają wiele lat!

Wady uli drewnianych

Wiadomo że co ma zalety to ma również i wady. Pierwszą ich wadą jest to że waga korpusa 1/2 jest dość spora nie wspominając już o pełnych korpusach. Również cenowo ule niektórych producentów w pełnej konfiguracji mogą dochodzić do 400 - 500 zł.

Ule poliuretanowe 

Ule z poliuretanu

Ul wykonany z poliuretanu to dość nowy produkt który cieszy się różnymi opiniami. Bardzo lekka budowa, lecz brak pochodzenia naturalnego to główne za i przeciw zakupowi tych uli.

Zalety uli poliuretanowych

Główną zaletą uli z poliuretanu jest ich lekkość. Zazwyczaj cały ul waży jedynie 8 kg więc różnica jest sporo przy dźwiganiu pełnych korpusów. Dodatkową zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne pozwalające pszczołom latem mieć chłodniej i zimą cieplej.

Wady uli poliuretanowych 

Ule poliuretanowe mają również parę wad. Ich lekkość sprawia że muszą być pasami przymocowane do podstawy na której stoją, inaczej będziecie zbierać ule ziemi (wierzcie mi już to przechodziłem). Kolejną wadą dla wielu jest fakt iż wykonane są z tworzywa sztucznego. Nie są również tak wytrzymałe jak ule drewniane i czasami zimą zdarza się że ptactwo potrafi wydziobać dziury w takim ul, niejednokrotnie doprowadzając do upadku rodziny. Również konserwacja uli poliuretanowych może wielu sprawić kłopot. Nie należy jednak się zniechęcać ponieważ wg. mnie cechy na plus przeważają.

Na swojej pasiece posiadam również parę uli tego typu i powiem szczerze że również na nich bardzo dobrze się gospodaruje. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej wentylacji ula, przez dennicę lub powałkę.

Ule drewniane jednościenne

Ule drewniane jednościenne

Ule drewniane jedno-ścienne to kolejna alternatywa do pozostałych uli. Są one najbardziej zbliżone do bytowania pszczół w naturze. Właśnie takie ule powinny być używane w pasiekach ekologicznych.

Zalety uli jednościennych 

Natura i jeszcze raz natura. W takich ulach pszczoły czują się jak dawniej. Zazwyczaj ule takie są bezwręgowe i nie posiadają one ocieplenia. Pszczoły bardzo dobrze się w nich czują, lecz muszą być idealnie wykonane w przeciwnym razie w ul będą przeciągi szkodliwe dla pszczół. Takie ule są również lżejsze niż ule ocieplane. Przez delikatne rozsunięcie korpusów można otworzyć pszczołom dodatkowe wejście do ula (np. w trakcie pożytku)

Wady uli jednościennych

Ule jednościenne są słabiej izolowane niż ule z ociepleniem. Przez brak wręgów wymagają specjalnej uwagi przy wędrówkach pszczół gdyż nieprawidłowo zabezpieczone będą się rozsuwały. Pszczoły w tych ulach wymagają docieplenia wiosną w celu lepszego startu. Również te ule padają łupem dzięciołów które potrafią zniszczyć.

Pożytki pszczele

Pożytki pszczele, czyli czy będziesz miał miód!

To kolejny temat rozległy, który znawcom tematu zajął wiele miejsca w ich książkach. W sieci znajdziecie wiele artykułów które dość rozlegle traktują o tym temacie. To ten artykuł ma być tylko wskazówka jak się do tego przygotować co możecie zrobić dla Waszych pszczół.
Zarówno jeśli chcecie mieć małą pasiekę lub dużą pasiekę towarową musicie wiedzieć gdzie, co, kiedy kwitnie. Tyczy się to głównie pasiek stacjonarnych, które nigdzie je jeżdżą i korzystają jedynie z pożytków lokalnych. Musicie moi drodzy pamiętać, że efektowny zasięg lotu pszczoły to około 2 kilometry. Dalej dziewczyny nie polecą i jeśli nie zadbacie o ich bazę rozwojową to nie będziecie mieli miodu, a Sierpniu -Wrześniu gdy karmi się pszczoły na zimę dopłacicie jeszcze do interesu. Więc moi drodzy musicie zadbać o bazę pyłkową i nektarową. I baza ta musi być tak rozłożona być przez cały okres gdy pszczoły sie rozwijają nie brakło ani nektaru ani pyłku. 
Pamiętajcie - Nektar z którego powstaje miód to pokarm energetyczny dla pszczół, natomiast pyłek pszczeli, który jest przerabiany na pierzgę jest pokarmem białkowym z którego pszczoły budują swoje ciała. Brak któregokolwiek z tych pożytków NATYCHMIAST skutkuje zatrzymaniem rozwoju rodzin. Dlatego jest to tak ważne, zwłaszcza dla pasiek stacjonarnych. Dobra lokalizacja i pożytki sa kluczem do silnych, zdrowych rodzin. 
Jeśli chodzi o większe pasieki pow. 50 uli wtedy często pszczelarze decydują się na wyjazdy z pszczołami na pożytki. Wtedy pszczoły zmieniają lokalizację z jednego miejsca na drugie co jakiś czas. Średnio co 2-3 tygodnie wywozi się je w nowe lokalizacje. W Polsce podróze nie odbywają sie na wiele kilometrów, lecz w USA niejednokrotnie pszczoły przewozi się na wiele tysięcy kilometrów. Tak wiem to straszne, bo jakoś nie mogę wyobrazić sobie jechania z pszczołami tyle godzin.
Jest jeszcze jedno rozwiązanie, które mi się marzy i mam nadzieję ze uda mi się je zrealizować. Stworzenie miejsca o powierzchni około 10 ha w centrum którego będą ule około 50 sztuk i wokoło nich pola z różnymi pożytkami dla dziewczyn, których kwiaty kwitłyby cały czas na zmianę, przez cały rok. Oczywiście pszczoły schowałbym pod drzewami i zadbał o to by w ich okolicy był jakiś strumień, rzeka czy jezioro.  

Jakbym ułożył pożytki dla pszczół?

DrzewaNiewątpliwie drzewa są jednymi z tych pożytków pszczelich, które dość mocno liczą się dla pszczelarzy podczas całego roku na pasiece. Oto jakie drzewa warto mieć w okolicy swoich uli, żeby nasze dziewczyny nie latały za daleko.
1. Lipa szerokolistna i wąskolistna kwitną po sobie i stanowią fantastyczną bazę pożytkową dla rodzin. Można z nich pozyskać poszukiwany przez wszystkich polaków miód Lipowy.
2. Robinia Akacjowa - kapryśne to drzewo lecz również stanowi bardzo dobry pożytek dla rodzin, a miód z robini jest bardzo często poszukiwany przez kobiety i dzieci.
3. Niezbędne wiosna wierzby dostarczają naszym pszczołom pyłku, bez niego pszczoły nie rozwiną się do odpowiedniego stopnia.
4. Drzewa same w sobie mogą się również okazać idealnymi nośnikami dla spadzi.
5. Z innych drzew posadź jeszcze: jawor, czeremcha, kruszyna, leszczyna, iwa, głogi, trochę owocowych pod domem - morela, czereśnia, jabłonie. Krzewy - amorfa, śnieguliczka i irga. Jakąś ewodię dodałbym do drzew. Trochę klonów zwyczajnych, polnych, ginnala. 

KrzewyIdealnie tłumią wiatr i nie pozwalają przewrócić naszych uli, a do tego stanowią źródło pożytku. To krzewy i tutaj nie ma co się rozpisywać bo również jest ich cała masa do nabycia na rynku.
Ja obowiązkowo posadziłbym w około śnieguliczkę, berberys, amorfę, i irgę.
Jeśli miałbym jeszcze przy swojej działce las to pokusiłbym się o spróbowanie z wrzosem. Co prawda jest o bardzo specyficzny miód i ciężko się go pozyskuje, lecz jest super smaczny i kilogram tego miodu kosztuje 70 zł.

ObsiewanieTo kolejny temat rzeka, bo jeśli mamy parę hektarów i kawał pola leży odłogiem to wtedy nic tylko brać się do roboty. I tutaj możemy sobie wybrać w całkiem sporej gamie pożytków.
Jeśli miałbym dla siebie parę hektarów to zrobiłbym to tak:
Wczesną wiosną obiałbym pole facelią, zebrałbym miód, skosił facelię i obsiałbym pole gryką, następnie cieszyłbym się zbiorem miodu. Co rok można się pokusić o zmianę i siać rzepak i potem znowu facelię, lub gorczycę.
Teren pasieki jeszcze dodatkowo obsiałbym przegorzanem kulistym, żeby mieć pewność ze zrobiłem wszystko co mogłem żeby pszczoły miały odpowiedni i różnorodny pożytek. 
A jeśli miałbym jeszcze więcej miejsca to zainwestowałbym w miód groszkowy, cebulowy, miód z rzeżuchy, ogórecznika lekarskiego, czy nawet lawendy.
 

Sprzęt pszczelarski

Sprzęt pasieczny wykorzystywany do pracy w pasiece

 • Podkurzacz i "paliwo" do niego najlepiej nierdzewny
 • Wózek pasieczny do przewozu korpusów z miodem
 • Dłuto pasieczne, miotełka do pszczół
 • Rojnica do łapania rojów
 • Kraty odgrodowe do oddzielania rodni od miodni
 • Uliki weselne do wychowu własnych matek ( lvl. zaawansowany)
 • Domek pasieczny gdzie będziesz trzymał/trzymała
 • Ule odkładowe do wychowu młodych rodzin
 • Dodatkowe ule do wychowu rodzin powstałych z odkładów lub pakietów
 • Stojaki na ule ustawione na idealnie wypoziomowanym podłożu.
 • Poidło pasieczne jeśli w okolicy nie ma źródła wody
 • Poławiacze pyłku
 • Przyczepka do przewozu uli na pożytki
 • Inkubatory do matek pszczelich

Sprzęt niezbędny do pozyskania produktów pszczelich

 • Miodarka do wirowania miodu (najlepiej radialne)
 • Odstojnik do miodu (najlepiej nierdzewny)
 • Sita do miodu z różnymi oczkami najlepiej 2 kpl.
 • Odsklepiacz do plastrów
 • Topiarka do wosku pszczelego
 • Suszarka do pyłku
 • Środki do czyszczenia sprzętu po pozyskaniu miodu
 • Formy do wykonywania świec z wosku pszczelego
 • Prasa do węzy pszczelej (lvl. zaawansowany
 • Odpowiednio przygotowana pracownia do pozyskiwania miodu
 • Magazyn na miodek
 • Średni koszt sprzętów opisanych powyżej to około 6-7 tyś zł oczywiście zależny jaką miodarkę wybierzemy. Powiedzmy ze to wersja ekonomiczna. 
Wiedza o pszczołach

Czego jeszcze nie wiesz o pszczołach?

Jeśli już jakiś czas myślisz o pszczołach i ich hodowli powinieneś już coś o nich wiedzieć. Ale spokojnie masz jeszcze całą masę informacji do przetworzenia. Na rynku jest sporo książek, filmów, gazet czy osób które zajmują się dość długo pszczołami.
Jeśli jednak miałbym coś poradzić to: Czytajcie wszystko! Stare, nowe książki, starsze gazety i te z nowymi badaniami na temat pszczół.
Jeśli chodzi o filmy z YT to mam mieszane zdanie. Nalezy ostrożnie podchodzić do tych filmów ponieważ każdy ma swoje spostrzeżenia i złote rady. 
Pewne jest jedno. Na początku czytaj wszystko, o samych pszczołach ich rozwoju, chorobach pszczelich, pomyśl czego jeszcze nie wiesz i co chciałbyś wiedzieć. 
Chcesz książki o pszczołach?
Gospodarka pasieczna - Wanda Ostrowska
Łatwe pszczelarstwo - Gerhard Liebig
Choroby i szkodniki pszczół - Sławomir Trzybiński
Pożytki pszczele - Mieczysław Lipiński
To tylko 4 książki lecz są bardzo pomocne. Przeczytaj je koniecznie i napisz do mnie na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i podziel się wnioskami i pytaniami.
Oczywiście musisz wiedzieć ze jeśli będziesz sam się uczył to zajmie ci to wiele czasu.  Najlepiej zrobisz jak znajdziesz kogoś kto zna się na pszczołach i pomoże ci na początku twojej przygody.
ZADANIE: Przeczytaj powyższe książki, wypisz pytania i napisz do mnie co chciałbyś wiedzieć.Zakończenie

Jeśli dotarłeś aż tutaj i przeczytałeś tekst powyżej to może rzeczywiście zostaniesz pszczelarzem :D To co opisałem to tylko ułamek z tego co powinieneś wiedzieć. Pewnie jak tylko dotrze do mnie zamówiony wczoraj mikrofon nagram jeszcze do tego artykułu film video :D Jest sporo pytań które pojawi się w twojej głowie i na niektóre nie odrazu odpowiesz. Nowe pytania pojawią się jak tylko odpowiedz na stare pytania. Ale spokojnie Przez pewien czas może być ciężko, ale z po pewnym czasie gdy spojrzysz na pasiekę bez otwierania uli będziesz wiedział co się dzieje. Gdy zasiądziesz późnym letnim wieczorem obok uli i poczujesz zapach pszczelej rodziny wydobywający się z uli zrozumiesz że nie mogłeś wybrać lepiej. To będzie moment szczęścia który zapamiętasz na długo tak jak ja.
Do roboty zatem. Zapisz czego chcesz i ruszaj. Powoli, spokojnie przed siebie, a zobaczysz że w pszczelarstwie nie chodzi wcale o miód, lecz o ....

Ostatnio zmieniany niedziela, 04 luty 2018 19:34
Zaloguj się, by skomentować
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Jak zacząć przygodę z pszczołami i czy dasz radę?

Wprowadzenie Po co Ci wogóle pszczoły? Zastanawiałeś się nad tym dłużej? Chodzi Ci o to by zarobi

Read more
Promocja Grune Woche, czyli świece i książeczki!

GRUNE pROMOCJA :d Jak doskonale pamiętacie z przygotowań do wyjazdu do Berlina dość często pokazywa

Read more
Targi Grune Woche w Berlinie 2018

Targi Grune Woche w Berlinie 2018 ... czyli reprezentacja Dolnego Śląska i szalona pszczoła w natar

Read more
Podbijamy świat dzięki Fanom!

Bzykająca przyczepka podbija świat  Tak moi drodzy naprawdę udało się w zaledwie 30 dni wyko

Read more
Ślężańskie Miody - miody z Sobótki i okolic Wrocławia i Świdnicy
LagnapisO nas

Ślężańskie Miody - Chronimy Bzykający świat Słodkości Chronimy Jesteśmy jak pszczoły. Miód dla na

Read more
Cele na 2018 rok - czyli będzie się działo / 1 kwartał
LagnapisO nas

Cele na 2018 rok  Już po sylwestrze i korki z szampana zostały wystrzelone, morze napojów pr

Read more
Zobacz również

NASZĄ MISJĄ JEST EDUKACJA I OCHRONA ZAPYLACZY

Tu jesteśmy

Kontakt

Daniel Borak
Zaułek świdnicki 2

55-050 Sobótka

tel. 783824561
Email: admin(@)slezanskiemiody.pl

Znajdziesz nas rówież w różnego rodzaju social mediach. Facebook, Instagram, Twitter, You Tube, czy na Snapie. 

Template by JoomlaShine