Social Share:

Zapylanie

Rola pszczół jako zapylaczy

W powszechnej opinii pszczoły są przede wszystkim producentami miodu i wosku oraz pozostałych produktów pszczelich. Tymczasem wartość pszczół jako producentów wymienionych produktów stanowi tylko jedna dziesiątą (a według) niektórych obliczeń nawet jedna setną) tego co mogą dać one jako zapylacze roślin uprawnych i także dziko rosnących. Warto więc zwrócić na to uwagę.

Żeby należycie zrozumieć znaczenie pszczół jako zapylaczy należy wiedzieć, jakie ścisłe związki łączą owady zapylających ze światem roślin. Nie można w ogóle sobie wyobrazić istnienie pszczół bez roślin które dostarczają im pożywienie - pyłek i nektar. Z drugiej strony wiele gatunków roślin nie mogłoby istnieć bez owadów które umożliwiają ich zapylanie. Wśród owadów zapylających pierwsze miejsce zajmują pszczoły miodne. Aby roślina mogła wydać owoce i nasiona konieczne jest dostanie się pyłku z pylników na znamię słupka. W przyrodzie możemy wyróżnić rośliny samopylne i rośliny obcopylne. U roślin samopylnych następuje zapylenie własnym pyłkiem z tego samego kwiatu lub innych kwiatów tej samej rośliny.

Wówczas występuję zjawiskiem tzw. samozapłodnienia, a roślina taka nazywana jest samopłodną lub samopylną. Procesowi temu sprzyja mechaniczne poruszanie kwiatu przez np. wiatr, dlatego że pyłek tych roślin jest suchy i lekki a więc łatwo unosi się w powietrzu. W większości przypadków do powstania owoców i nasion konieczne jest zapylanie przez tzw. pyłek obcy, tzn. pyłek pochodzący z innych roślin tego samego gatunku. Występuje wtedy zjawisko obcopylności, a rośliny takie nazywane są obcopylnymi. Dlatego też rośliny te nazywane są również owadopylnymi, ze względu na to, że pyłek jest wilgotny i ciężki, i jedynie owady mogą przenosić go z jednego kwiatu na drugi. W tym przypadku występuje tzw. zapylanie krzyżowe.

Zapylenie krzyżowe jest lepsze z uwagi na wydajność owoców i nasion niż zapylanie pyłkiem własnym, nawet roślin które są w wysokim stopniu samopylne. Jest ono bardzo ważne przede wszystkim ze względu na zachowanie gatunku zapylanych roślin. Naukowcy udowodnili, ze większość roślin uprawnych bez udziału pszczół może zawiązać jedynie znikomą liczbę owoców i nasion. Poza tym bez pomocy zapylenia przez owady w tym zapylania przez pszczoły owoce są drobniejsze, mało kształtne i plony ich są niższe oraz występuję gorsza jakość użytkowa nasion. Nasiona które powstały z takich kwiatów nie dość że słabo kiełkują, to także wydają znacznie słabsze rośliny potomne.

Zapylanie entomofilnych ogrodniczych i rolniczych upraw przez pszczoły stanowi jedno z podstawowych i jednocześnie najtańszych czynników produkcji roślinnej, dlatego że bez dobrego zapylenia nie można liczyć na wystarczająco wysokie plony wartościowych owoców i nasion.

To że pszczoły wśród owadów zapylających zajmują pierwsze miejsce świadczą następujące cechy:

duża liczebność populacji pszczół w ciągu całego roku,

pszczoły w naszych warunkach są jedynymi zimującymi gromadnie owadami zapylającymi rośliny, dlatego też już wiosną zbierając nektar i pyłek są w stanie zapylić rośliny na dużym obszarze,

mają możliwość szybkiego rozwoju i wzrostu liczebności,

gromadzenie dużych ilości miodu i pyłku co powoduje konieczność odwiedzenia licznych kwiatów,

możliwość przewożenia uli z pszczołami w pobliże kwitnących plantacji,

owłosiona pokrywa ciała u pszczół sprzyjająca zatrzymywaniu ziaren pyłku,

skłonność do oblatywania i tym samym zapylania kwiatów jednego gatunku roślin (tzw. wierność kwiatowa) co prowadzi do tego, że raz odkryte źródło pożytku np. kwitnący łan rzepaku czy sad owocowy pszczoły zbieraczki wykorzystują do końca.

To właśnie te bezsprzeczne walory hodowli pszczół wymagają, aby dla całego społeczeństwa stało się istotne wspieranie tej specyficznej gałęzi rolnictwa. Trzeba zacząć od zaprzestania nieuzasadnionego likwidowania drzew i krzewów nektarodajnych. Nie mniej ważne jest aby ściśle przestrzegać zaleceń przy stosowaniu zabiegów ochrony roślin środkami trującymi dla pszczół. Coraz większa chemizacja rolnictwa wpływa bardzo niekorzystnie na stan dzikiej entomofauny zapylającej, przez to jeszcze bardziej wzrasta rola pszczół.

Na koniec jeszcze raz trzeba zaznaczyć, że chociaż od pszczół nie pozyskiwalibyśmy ani miodu, ani wosku, ani innych produktów, to należałoby o nie dbać tak samo pieczołowicie jak obecnie, gdyż jako zapylacze roślin owadopylnych są niezbędne zarówno przyrodzie jak i przede wszystkim człowiekowi.

 


 

Treści pochodzą ze strony zapylanie.pl

 

Comments

Edukacyjne Warsztaty pszczelarskie dla Dzieci i młodzieży

Dopasowny plan zajęć

Dzięki projektowi edukacyjnemu i doświadczeniu zebranym podczas zajęć które już się odbyły, stworzyliśmy nasz autorski plan warsztatów, który robi wrażenie na dzieciach, które słuchają z zapartym tchem.

To nasza pasja!

Dla nas prowadzenie warsztatów to pasja i walka o nasze pszczoły! Całkowity dochód z warsztatów przeznaczony jest na opiekę nad naszymi pszczołami i zakup nowych materiałów edukacyjnych dla dzieci o pszczołach.

Spotkania z pszczołami 

Podczas naszych warsztatów dzieci mają wyjątkową okazję nie tylko posłuchać o niesamowitym życiu pszczół, ale również zgłębić obserwacje pod mikroskopem, czy zobaczyć pszczoły na żywo! Tak jest! Przyjeżdżamy z pszczołami!

Zapytaj o termin!

Ponieważ Lato jest dość krótkie a my mamy ograniczony czas na wyjazdy z pszczołami, to radzimy jak najszybciej wysłać zapytanie o termin. Nie czekaj na ostatnią chwilę, bo wiemy z doświadczenia że to marne rozwiązanie. Pisz na adres :warsztaty@slezanskiemiody.pl

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Roślina Miododajna - Nawłoć

Roślina Miododajna - Nawłoć Nawłoci tak naprawdę mamy parę rodzajów w naszym kraju. Mamy nawłoć pospolitą, nawłoć

Read more
Warsztaty pszczelarskie dla dzieci w Smolcu

Warsztaty pszczelarskie - Smolec Zobacz jak bawiły się dzieci w Smolcu Edukacja

Read more
Drugie Warsztaty w Środzie Śląskiej.

Drugie warsztaty pszczelarskie w Środzie Śląskiej W tym roku mieliśmy okazję odwiedzić po raz kolejny przedszkole w Środzie Śląskiej.

Read more
Promocja pyłkowa od Ślężańskich Miodów

Promocja Pyłkowa Nadchodzi czas gdy wszystko się zazieleni i dostaniemy kopa do działania. Tego Wam życzę :D Maj

Read more
Warsztaty pszczelarskie dla dzieci w Szczawnie Zdrój

Warsztaty w Szczawnie Zdrój Pierwszymi warsztatami jakie mieliśmy okazję przeprowadzić w tym roku był warsztaty na Jarmarku Wielkanocnym w

Read more
Skąd pochodzi miód, czyli ile miodu pochodzi z Polski i co trafia do marketów

Skąd pochodzi miód? Cóż skąd bierze się miód? Pytanie proste, prawda? Niby każdy zna na nie odpowiedz.

Read more
Zobacz również

NASZĄ MISJĄ JEST EDUKACJA I OCHRONA ZAPYLACZY

Template by JoomlaShine