Fundacja Pracowite Pszczółki (4)

Łąka kwietna w Sobótce

Pierwszy projekt łąki kwietnej w Sobótce koło Wrocławia

DJeden z naszych pierwszych projektów to właśnie projekt łąki kwietnej w naszej gminie. Główny założeniem projektu jest szerzenie wiedzy na temat owadów żyjących dziko dookoła nas. Dlatego właśnie postanowiliśmy stworzyć miejsce przyjazne owadom, które da lokalnej społeczności możliwość uczestniczenia w życiu ... łąki :D Tak jest w życiu łąki.

Branie udziału w życiu łąki. Cóż to oznacza? No więc, jako że jestem edukatorem i pszczelarzem zarazem, gdzieś z tyłu głowy odczuwam potrzebę dzielenia się swoją wiedzą pszczelarską i dbaniem o pozostałe owady zapylające w otoczeniu. Dlatego właśnie powstała fundacja i dlatego właśnie zaczynamy projekt związany właśnie z budową łąki kwietnej dla owadów zapylających, w której sąsiedztwie postanowiliśmy postawić mini pasiekę edukacyjną. 

To właściwie tyle słowem wstępu, teraz przejdziemy do rzeczy, czyli kosztów, planów i wielu innych powiązanych z tym rzeczy. 

Jak to ma działać ?

Gdzie będzie łąka?

No więc jak możecie się domyślać nasza łąka kwietna będzie znajdowąć się na terenie Sobótki. Zależało nam na tym by byla ona maksymalnie oddalona od zabudowań ludzkich, by nie powodować u lokalnej społeczności nadmiernego strachu przed owadami z łąki. Zdajemy sobie sprawę że zakładanie łąki w środku miasta byłoby czymś w rodzaju porażenia prądem z gniazdka sieciowego, czyli szokiem dla lokalsów :D Dlatego nasza łąka będzie znajdowała się pod lasem i żeby się do niej dostać będzie trzeba będzie przedostać się przez szereg krzaczorów i zarośli :D Poniżej zaznaczyłam dla Was gdzie dokładnie będzie łąka.  

Kwiaty Kwiatuszki

No więc główną ideą zakładania łąki kwietnej 
jest stworzenie bazy pożytkowej dla owadów na naszej okolicy.  Nie chodzi tutaj o stworzenie łąki typowo pod pszczoły miodne, bo wielu z Was może tak pomyśleć, bo przecież Borak jest pszczelarzem i pewnie chce miód wycisnąć pod przykrywką jakiejś łąki kwietnej. Widzicie jak zaczynałem przygodę w pszczołami to powstały Ślężańskie Miody, czyli w tej chwili już marka, a ja w tym czasie uczyłem się o pszczołach  i ich życiu. Miodu przez pierwsze 2-3 lata było tyle co kot napłakał do miski z mlekiem, więc można powiedzieć przywykłem do nie osiągania ogromnych ilości miodu i tak powstała idea "Chronimy bzykający świat słodkości" czyli motto SM i obecnej Fundacji.  Widzicie po około 6 latach z pszczołami brakuje mi nadal wiedzy na wielu płaszczyznach, ale coś co jest pewne to że musimy wziąć się ostro do roboty, bo mamy przewalone. Dlaczego? Odróbcie lekcje z bioróżnorodności i pogadamy. 

Bzykamy ile wlezie

Tak jak już wspominałem w wielu materiałach, czy to Fb czy video, na naszej łące kwietnej ma powstać mini pasieka. Około 4-5 rodzin pszczelich. Po co? Tak żeby wykręcić 100 kg miodu. Żarcik. Naszym celem jest stworzenie miejsca gdzie pod naszym nadzorem będzie można obejrzeć z bliska rodzinę pszczelą. Co w tym niezwykłego? Ano obserwacje będziemy prowadzić w parach, dość niezwykłych parach, bo w parach rodzic dziecko. Co dwa tygodnie w dzień wolny od pracy, będziemy prowadzić monitoring rozwoju pasieki i naszej łąki. Takie lekcje mają na celu przybliżyć rodzinom pszczoły i wyrwać je z domu na odpoczynek na łące :D 

Coś co boli, czyli koszty

How much is the fish

Polska to kraj gdzie rozmowy o pieniądza są cieżkie i otwarcie raczej nikt tego nie robi, bo to temat TABU. Nie mówcie że tak nie jest, bo przecież wiemy że tak jest. Do rzeczy. Żeby wypalił nasz projekt musimy uzbierać trochę kasy, mamony, kwitów, czy jak wolicie złotówek. Przedstawiam Wam jak to wygląda .

 •  Dzierżawa gruntu - żeby wogóle powstała nasza łąka musimy mieć fizyczny teren żeby zasiać kwiaty. Obok widzicie teren który chcemy wydzierżawić od gminy Sobótka. Po pewnym czasie otrzymaliśmy pozwolenie na nasz projekt. Ponieważ działka którą widzicie ma ponad 3 hektary, koszt dzierżawy jest dla nas, nowo powstałej organizacji, spory i wynosi trochę ponad 3 tyś złotych.  
 • Koszt nasion - cóż przyznam szczerze że zaskoczył mnie on, ale jak porównałem ceny rynkowe i naprawdę mamy dobrą cenę.  No więc koszt zakupu nasion dla obsiania terenu o powierzchni 1 hektara (czyli 1/3 działki) to około 8 tyś złotych. Tyle kosztuje 20 kg nasion roślin miododajnych do naszej łąki. Tak wiem. Za tą kasę można kupić paroletniego Golfa albo jakiś innych wehikuł. Na mapce pozycja łąki numery, 2, 3 i 4 
 • Pasieka edukacyjna - żeby przeprowadzić lekcje musimy w punktach nr. 1 postawić parę uli. W właśnie w tych miejscach będziemy Was edukować. Żeby sfinansować zakup uli i strojów dla rodziców z dziećmi napisaliśmy projekt grantowy do funduszy małych inicjatyw. Tutaj macie link do tych grantów - GRANT 
  Wnioskowaliśmy o grant w wysokości 4 tyś. złotych. 
 • Dodatkowe koszty - Jeśli spojrzeć jeszcze szerzej, to zauważycie jeszcze szereg innych kosztów. Musimy ogrodzić teren pasieki. Udało nam się zorganizować słupki ogrodzeniowe za darmo od firmy z kotliny kłodzkiej, natomiast musimy jeszcze zakupić siatkę ogrodzeniową. Musimy wyczyścić teren wjazdu dla traktora który przeora pole w celu zasiania nasion. Te dodatkowe koszty to jakiś kolejny tysiąc złotych. 
Finansowanie

Zbiórka społecznościowa

Jedną z opcji realizacji tego projektu jest coś co już znamy, czyli zbiórka społecznościowa. Zbiórka funduszy w ten sposób transparentny i może być realizowany na skalę ogólnopolską. Są jednak dwa ale. Jedno małe i jedno duże. Małe to to że musielibyśmy oddać około 10% kwoty portalowi, który prowadziłby zbiórkę i drugie większe ale to to że w zamian za wsparcie, trzeba zaoferować potencjalnym wspierającym nagrody za wsparcie. Jak fundacja nie posiadamy póki co nagród na takie nagrody i musielibyśmy polegać na potencjalnych sponsorach i ludziom którzy bezinteresownie wpłacili na rozwój projektu.  

Zrzutka na koncie fundacji

Na naszej stronie głównej kończymy ze współpracy z PAYU konfigurację narzędzia, dzięki któremu w szybki sposób będzie można wesprzeć kont rozwoju fundacji, w tym projektu łąki kwietnej. Ta zbiórka kosztów będzie polegała na zakupie tak jakby cegiełek. Będziecie mogli wpłacić  dowolną kwotę lub wybrać z listy kwotę. Jest to narzędzie stałe, które będzie ciągle wisiało na naszej stronie. 

Co wy na to?

Dajcie znać co o tym sądzicie. Pomysł samej łąki jest śmiały i korzyści będę Wam przedstawiał na filmach poniżej :D

Mar 07, 2019

Kalendarz Pszczele Cuda 2019

Zacznij dobrze Nowy Rok

Fundacja Pracowite Pszczółki, z dumą przedstawia swój pierwszy projekt. Kalendarz na rok 2019. Jest to absolutnie wyjątkowy i zjawiskowy kalendarz. Nie tylko posiada on wyjątkową funkcję pozwalającą Wam odnaleźć się w ciągu roku :D, lecz posiada absolutnie wyjątkowe cechy. Sami to oceńcie.

 • Każdy miesiąc jest opatrzony wyjątkowym zdjęciem.
 • Każdy miesiąc ma również inny opis z którego dowiesz się szczegółów o pracy pszczół ich życiu czy o produktach które produkują. 
 • Rozmiar kalendarza (A3) pozwala podziwiać fotografie, które dodadzą twojemu domowi wyjątkowego klimatu.

Po co to wszystko? No więc ten kalendarz stworzyliśmy z paru powodów. Pierwszy z nich to nasza próba pozyskanie dotacji na wykonanie tego kalendarz i uwaga, rozdanie go ZA DARMO osobom zainteresowanym.
Druga rzecz to stworzenie czegoś co cyklicznie zagości w waszych domach. Tak jest, taki kalendarz chcemy wydawać co roku.
Po trzecie i najważniejsze chcemy namieszać Wam w głowach :D Tak mówię (a raczej piszę) serio. Poprzez pokazanie wam pszczół, ich produktów i opowiedzeniu w krótki sposób o ich życiu chcemy zmienić w Waszych głowach schemat, że pszczoły są agresywne i złośliwe. Doskonale wiemy, że tak naprawdę co druga osoba nawet nie wie jak wygląda pszczoła ( serio uwierzcie w to), więc wierzymy że zdjęcia na które będziecie patrzeć przez cały rok, trochę zbliżą Was do tych owadów.

Trzymajcie więc kciuki żeby grant o który się staramy przeszedł bez problemu, bo wtedy część z Was otrzyma swoje kalendarze. 

Jeśli nam się nie uda to postaramy się zebrać zamówienia i odsprzedać je Wam po kosztach produkcji. Serio. 

Dzięki że zamawiasz nasz kalendarz. Zbieramy zamówienia do końca 2018 roku. Będziemy je wysyłać wcześniej, jeśli zbierzemy większą ilość zamówień. 

Uwaga dane przekazywane w tym formularzu, nie zostaną rozpowszechniane ani udostępniane, żadnym zewnętrznym organizacjom, więc śpijcie spokojnie.

    

Tak to wygląda w skrócie :D

Lis 15, 2018

Dane Fundacji Pracowite Pszczółki

 • Numer KRS: 0000749235
 • Numer NIP: 8961581172
 • Numer REGON: 38135137100000
 • Data Wpisu do rejestru Stowarzyszeń: 20.09.2018

Dane Kontaktowe

Fundacja Pracowite Pszczółki
Zaułek Świdnicki 2
55-050 Sobótka

tel. 0048 -78 -38-24-56 jeden
E-mail: fundacjapracowitepszczolkimałpagmail.com

Księgowość

 Szafraniec Robert Biuro Rachunkowe
55-050 Sobótka,
ul. Kościuszki 11/1A
NIP 8990104581
tel. 71 3903679;
kom. 603 644 407
e-mail: biuro(małpa)brszafraniec.pl

Konto Bankowe

Konto Bankowe: 73 1020 5138 0000 9402 0229 6119
Bank PKO BP
W tytule przelewu wpisz: Darowizna
Fundacja Pracowite Pszczółki

Paź 04, 2018


STATUT

Fundacja Pracowite Pszczółki

I. Postanowienia ogólne:
§ 1 1. Daniel Borak, zwany dalej “Fundatorem”, ustanowił aktem notarialnym, spisanym w dniu 22.05. 2018 r. przed notariuszem Anna Szumowską w Kancelarii Notarialnej we Bielanach Wrocławskich, 55-040 przy ulicy Wrocławskiej 24 b lok. 3, fundację o nazwie: Fundacja Pracowite Pszczółki zwaną w dalszej części statutu Fundacją.

2. Fundacja prowadzi działalność na podstawie przepisów ustawy z dnia 6.04.1984 r. o fundacjach (Dz. U. Nr 21, poz. 97 z późniejszymi zmianami) oraz postanowień niniejszego statutu.

§ 2

Fundacja może używać nazwy skróconej: Pracowite pszczółki.

§ 3
1. Fundacja używa pieczęci z napisem wskazującym jej nazwę i siedzibę oraz może posługiwać się znakami graficznymi.
2. Wzór pieczęci i znaków graficznych zatwierdza Zarząd Fundacji.

§ 4

1. Fundacja została ustanowiona na czas nieokreślony.

§ 5

1. Fundacja posiada osobowość prawną.

2. Nadzór nad Fundacją sprawuje minister właściwy ds. kultury i dziedzictwa narodowego.

§ 6

1. Fundacja działa na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem powiatów kłodzkiego i wrocławskiego.

2. Fundacja może prowadzić działalność także poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.

§ 7

Siedzibą Fundacji jest miasto Sobótka (województwo dolnośląskie).

II.
Cele i zasady działania Fundacji

§ 8
Celem Fundacji jest:

1. Organizacja, promocja i wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży, szczególnie z małych ośrodków miejskich i wiejskich.
2. Wspieranie rozwoju społeczności lokalnych, promocję ich działań, miejsc w których działają, realizację projektów społecznych aktywizujących dzieci, młodzież, dorosłych, osoby starsze, a także osoby wykluczone społecznie, kulturowo i ekonomicznie.
3. Działalność na rzecz nauki, edukacji, oświaty, wychowania i rozwoju osobistego w zakresie obejmującym działania artystyczne, kulturalne, muzyczne, sportowe, ekologiczne, społeczne i promocyjne.
4. Działalność wspomagająca technicznie, szkoleniowo i informacyjnie organizacje pozarządowe oraz inne podmioty działające w sferze pożytku publicznego.
5. Pozostałymi celami fundacji jest podejmowanie wszelkich działań: społecznych charytatywnych oświatowych wychowawczych edukacyjnych naukowych wydawniczych  na rzecz rozwoju społeczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej i Europy.

§ 9

1. Fundacja realizuje cele statutowe inicjując i wspierając (organizacyjnie, rzeczowo lub finansowo) oraz samodzielnie realizując:
a. projekty edukacyjne, społeczne, wychowawcze i edukacyjne obejmujące swoim działaniem wszystkich mieszkańców rzeczypospolitej Polskiej ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, młodzieży, osób starszych i wykluczonych,
b. programy i przedsięwzięcia obejmujące działalność naukową, naukowo-techniczną, oświatową, kulturalną (także kultury fizycznej i sportu), ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej,
c. kontakty pomiędzy przedstawicielami krajów i społeczności, służące nawiązywaniu współpracy na rzecz realizacji celów statutowych, oraz wymiany informacji,
d. programy informacyjne, służące krzewieniu w różnych kręgach społecznych wiedzy na tematy związane z celami statutowymi,
e. publikacje i dystrybucje raportów, opracowań naukowych i badawczych, analiz, czasopism i książek oraz innych publikacji przy pomocy wszystkich mediów znanych obecnie i wynalezionych w przyszłości,
f. występowanie do organów władzy państwowej i samorządowej w sprawach związanych z celami statutowymi
,g. współdziałanie z innymi organizacjami i instytucjami krajowymi i zagranicznymi w zakresie realizacji celów statutowych,
h. działalność dobroczynna i charytatywna i. organizowanie i zdobywanie środków do realizacji celów statutowych,

2. Całość dochodów uzyskiwanych przez Fundację jest przeznaczana wyłącznie na działalność statutową.

III.
Majątek i dochody Fundacji

§ 10
1. Majątek Fundacji stanowi Fundusz założycielski oraz środki finansowe, nieruchomości i inne aktywa nabyte przez Fundację.
2. Fundusz założycielski w jaki Fundację wyposażył Fundator wynosi 1000 PLN (słownie: tysiąc złotych).
3. Środki na realizację celów Fundacji i pokrycie kosztów jej działalności pochodzą z:
1. funduszu założycielskiego
2. darowizn, subwencji i spadków krajowych i zagranicznych oraz sprzedaży przedmiotów i innych dóbr pochodzących z tych źródeł
3. dochodów z aktywów, nieruchomości i praw majątkowych Fundacji
4. dochodów z darów, zbiórek i imprez publicznych oraz ze sprzedaży przedmiotów i innych dóbr pochodzących z tych źródeł
5. odsetek i depozytów bankowych

§ 11

1. Fundacja ma prawo powoływać oddziały terenowe, zakłady lub przedstawicielstwa oraz wchodzić w skład spółek i stowarzyszeń.
2. Fundacja może ustanowić odznaki honorowe oraz przyznawać je, wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami, osobom fizycznym i prawnym, zasłużonym dla realizacji celów obranych przez Fundację lub dla samej Fundacji. 3. Zasady przyznawania odznak i nagród ustalone zostaną w Regulaminie Przyznawania Odznak Honorowych, Nagród i Wyróżnień.

§ 12
1. Fundacja przeznacza wszystkie osiągnięte dochody na realizację jej celów statutowych.
2. Fundacja odpowiada za swoje zobowiązania całym swym majątkiem.
3. Fundacja może gromadzić swoje fundusze w walucie polskiej oraz w walutach obcych we właściwych bankach zgodnie z przepisami polskiego prawa dewizowego.

IV. Pomocnicza działalność gospodarcza

§ 13
1. Dla wzmocnienia źródeł finansowania celów statutowych Fundacja może prowadzić działalność nieodpłatną, odpłatną oraz działalność gospodarczą.
2. Działalność gospodarcza Fundacji prowadzona jest w rozmiarze służącym realizacji celów statutowych.
3. Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą poprzez wyodrębnione organizacyjne zakłady w zakresie produkcji, usług i handlu oraz w formie udziału w spółkach handlowych i zakresie zgodnym z polskim prawem. Zakładem takim kieruje Dyrektor.
4. Fundacja może prowadzić odpłatną działalność gospodarczą, bezpośrednio lub za pośrednictwem wyodrębnionych podmiotów, w dziedzinach i w zakresie prawem dozwolonym, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD).

V. Organy Fundacji i ich organizacja

§ 14

Organem Fundacji jest Zarząd Fundacji, zwany dalej Zarządem

§ 15

1. Zarząd Fundacji składa się z jednego do sześciu członków powoływanych przez Fundatora na czteroletnią kadencję.
2. Fundator może odwołać Zarząd lub każdego z jego członków w każdym czasie.
3. Funkcję członka Zarządu można pełnić przez więcej niż jedną kadencję.
4. W Zarządzie jednoosobowym osobie pełniącej funkcję członka przysługują wszystkie kompetencje Prezesa Zarządu.
5. Strukturę organizacyjną i formy działania Zarządu określa Regulamin ustanawiany przez Fundatora.

§ 16

1. Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.

2. Do Zarządu należy podejmowanie decyzji we wszystkich sprawach dotyczących działania Fundacji nie zastrzeżonych do kompetencji Fundatora, do którego wyłącznej kompetencji należy:
a. wytyczanie głównych kierunków działalności Fundacji
b. uchwalania regulaminów,
c. podejmowania decyzji o przystępowaniu do spółek, zrzeszeń i innych organizacji oraz o ich tworzeniu
d. powoływanie i odwoływanie Członków Zarządu.

3. Zarząd podejmuje decyzje na posiedzeniach, w formie uchwał – zwykłą większością głosów; w razie równej liczby głosów decyduje głos Prezesa Zarządu. Tryb posiedzeń nie jest wymagany dla czynności zwykłego zarządu oraz w przypadku istnienia zarządu jednoosobowego.
4. Oświadczenia woli w imieniu Zarządu Fundacji składają: Prezes Zarządu lub dwaj członkowie Zarządu działający łącznie.
5. Do oceny podejmowanych przez Fundację przedsięwzięć Zarząd może powoływać konsultantów oraz ich zespoły i zlecać im wykonanie odpowiednich opracowań.

§ 17
1. W miarę potrzeb Prezes może powołać Dyrektorów odpowiedzialnych za wyznaczony im zakres działalności Fundacji.
2. Warunki pracy i płacy Dyrektora oraz jego zastępców określa Prezes Zarządu. Rozdział VI. Zmiana Statutu

§ 18
1. Zmian w statucie Fundacji dokonuje Fundator. Rozdział VII. Postanowienia końcowe

§ 19
1. Fundacja może być zlikwidowana po wyczerpaniu jej środków finansowych i majątku lub na skutek decyzji o osiągnięciu założonych celów statutowych podjętej przez Fundatora.
2. Likwidatorem Fundacji jest Zarząd, chyba, że co innego wynika z decyzji Fundatora, o której mowa w ust.1.
3. Środki majątkowe i majątek pozostały po likwidacji Fundacji mogą być przekazane decyzją Zarządu lub Fundatora na rzecz działających w Rzeczpospolitej Polskiej fundacji, stowarzyszeń lub jednostek kultury o zbliżonych celach.

Wrz 27, 2018
JSN Educare is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych